Halepte Son Durum
28 Temmuz 2012 - Cumartesi 14:29
Esed'in Tankları Saldırıya Başladı Suriye'nin Halep kentine sevk ettiği tanklardan 10 tanesi kente girdi ve havan toplarıyla ateş açmaya başladı.

ÖZGÜR SURİYE ORDUSU: 5 TANKI İMHA ETTİK, HALK KAÇIYOR

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) komutanlarından Ebu Ahmed El-Halebi, Esed rejimine bağlı Suriye ordusu ile muhaliflerin oluşturduğu Özgür Suriye Ordusu arasında "savaş yaşandığını" ifade etti.

Halebi, yaşanan çatışmada da ÖSO'dan 3 askerin hayatını kaybettiğini aktararak, "Selahaddin'de şiddetli patlamalar meydana geldi. İki ordu arasında gerçek bir savaş yaşanıyor" ifadelerini kullandı.

Selahaddin mahallesinde onlarca tankın mevzilendiğini anlatan Halebi, tankların "semti rastgele bir şekilde top ateşine tutmasında çok sayıda evin yıkıldığını ve hasar gördüğünü" söyledi.

Kentteki Baas Partisi'nin şubesinin de ÖSO'nun eline geçtiğine vurgu yapan muhalifler, operasyonlar nedeniyle halkın kenti terk etmeye başladığını kaydetti.

"TÜM ÇATIŞMALARIN ANASI"

Esad yanlısı basın, ordunun ÖSO elindeki mahalleleri ele geçirmek için Halep'te başlattığı operasyonları, "tüm çatışmaların anası" olarak tanımladı.

El-Varan gazetesi, "Halep çatışması, Suriye ordusunun teröristlerin belini kırmak için düzenleyeceği son operasyon olacak. Bundan sonra, Suriye krizden çıkacak" ifadesini kullandı.

Bu arada, her iki tarafta da yüksek sayıda zayiat olmasının beklendiği belirtildi. AFP'ye açıklama yapan ordu kuvvetlerinden bir subay, "İsyancılar dar sokaklarda mevzilendi. Bu da çatışmaları zorlaştıracak" dedi.

Bölgedeki AFP muhabiri, ÖSO güçlerinin karşı saldırıya hazır oldukları ana kadar ateş açmadıklarını ifade etti. Aynı zamanda, ÖSO'nun elindeki silah ve patlayıcıların Suriye ordusunun zırhlı birliklerine karşı bir işe yaramayacağına dikkat çekildi.

RUSYA: GEREKİRSE TAHLİYE EDERİZ

Rusya Deniz Kuvvetleri Komutanı Viktor Çirkov, Suriye'deki saldırıların Tartus deniz üssüne sıçraması durumunda, burada görevli olan Rus personelin tahliye edilebileceğini söyledi.

BAŞBAKAN ERDOĞAN SÖYLEMİŞTİ

Erdoğan dün yaptığı açıklamada:

"Edindiğim bilgilere göre Ürdün-Suriye arasında ciddi bir çatışma yok. Fakat şu anda Halep'in kırsalında muhalif güçler hakimiyeti elinde bulunuyor. Halep merkezde şu anda rejim; tanklarıyla, helikopterleriyle saldırı hazırlığı içerisinde" demişti.

Erdoğan, "Bugün neler olacağı henüz belli değil. Devamlı irtibat halindeyim. Dışişleri Bakanı ile konuyu müzakere ediyorum. Temennim odur ki rejim, burada da gereken cevabı inşallah Suriye'nin öz evlatlarından alsın" dedi.

Bu Habere puan verin:
Bu habere 0 kişi puan verdi.
takvim
Zaman gösterdi ki: Cennet ucuz değil, cehennem de lüzumsuz değil.
 İmsak 2:57
 Güneş 5:01
 Öğle 12:39
 İkindi 16:31
 Akşam 19:58
 Yatsı 21:44
29
Şanlıurfa
Haziran
Çarşamba
2016
Hicri
KARİKATÜR
YAZARLAR
TAZİYELER
HAFTANIN EN ÇOK OKUNAN HABERLERİ