Petrol Aramalarında Son Durum?
16 Haziran 2012 - Cumartesi 09:01
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Murat Mercan, dünyanın kullandığı teknolojiyle petrol ve doğalgaz araması yaptıklarını söyledi.


Enerji Ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Mercan, Düzce Valisi Vasip Şahin, AK Parti Düzce Milletvekili Fevai Arslan, Düzce Belediye Başkanı İsmail Bayram ve beraberindekiler Akçakoca TPAO Doğalgaz Çayağcı Proses tesislerinde biraraya gelerek incelemelerde bulundular.

Mercan, ziyaret sonrası yaptığı konuşmada Türkiye'de üretilen doğalgazın yarısının Akçakoca'da üretildiğini belirterek, "Türkiye petrolleri olarak hem de özel sektör olarakdoğalgaz ve petrol aramalarımız devam ediyor. Bu anlamda denizde ve karada aramaçalışmalarımız sürüyor. İnşallah çıkar. Ağırlıklı olarak Trakya'da doğalgaz arama çalışmalarımız var. Petrol olarak da Trakya'da biraz var fakat çok değil. Güneydoğu'da da Adıyaman ve Batman'da arama çalışmalarımız var. Türkiye'de sadece petrol ürünlerini toplasanız sadece40 bin varil. Bunu Azerbaycan'da sadece bir sahada bulabilirsiniz. Bizim üretimimiz komşularımıza göre çok az ama çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

Doğalgaz ve petrol aramalarında ümitsiz olunmaması gerektiğini belirten Mercan, "Bakanlık olarak her türlü çalışmayı yapıyoruz. Dünyada petrol ve doğalgaz aramaları konusunda çağdaş son teknoloji neyse bütün bunlar seferber ederek yeterli parayı da ayırarak arama faaliyetlerinisürdürüyoruz. Ümidimizi hiçbir zaman kaybetmedik. Bulgulara göre hareket ediyoruz.Türkiye'de doğalgaz üretiminde belli bir fakirliliğimiz var. Komşulara göre fakiriz ama yarınTürkiye'de ne olacağı belli değil ön yargıyla değil beklentiyle araştırıyoruz" diye konuştu.

Bu Habere puan verin:
Bu habere 0 kişi puan verdi.
takvim
Mevla görelim neyler, neylerse güzel eyler.
 İmsak 2:55
 Güneş 5:00
 Öğle 12:38
 İkindi 16:31
 Akşam 19:58
 Yatsı 21:45
27
Şanlıurfa
Haziran
Pazartesi
2016
Hicri
KARİKATÜR
YAZARLAR
TAZİYELER
HAFTANIN EN ÇOK OKUNAN HABERLERİ